fundacja weiss logo
FUNDACJA MUZEUM WOJCIECHA WEISSA
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12
tel. +48 605 720 617
strona główna | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
badania konserwacja
Józef Sperling (1884-1949) - Entrepreneur and Innovator
Katarzyna Łomnicka

The calls for the renewal of crafts which emerged in Europe at the end...
> więcej
W pałacu Tyszkiewiczów na Zatroczu na Litwie, w najbliższym sąsiedztwie historycznych Trok, została otwarta wystawa „MIŁOŚĆ I CZAS. Malarstwo...
> więcej
ZAWSZE MŁODA! POLSKA SZTUKA około 1900
wystawa sztuki Młodej Polski otwarta została na I piętrze w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum...
> więcej

konserwacja


Obrazy Weissa w LAMBOZIE 
W sierpniu 2011 r zespół dzieł Wojciech Weissa poddano specjalistycznym badaniom konserwatorskim. Badania wykonano w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych w Krakowie (LANBOZ) w ramach pracy doktorskiej Magdaleny Szymańskiej dotyczącej technologicznych i konserwatorskich aspektów malarstwa Wojciecha Weissa. Wśród obiektów wytypowanych do badań znalazły się takie arcydzieła malarskie jak: Autoportret z maskami 1900, Muzykanci na moście 1904, Renia w drzwiach 1908- 1909, Kryzys 1934 i kilka innych.

Dla wszystkich dzieł wykonano fotografie luminescencji w UV, w promieniach IR oraz zdjęcia RTG - dzięki zastosowaniu nowoczesnej radiografii cyfrowej. Te ostatnie okazały się szczególnie cennym materiałem dla analizy typowych cech warsztatu artysty. Dla grupy obrazów pochodzących z białego okresu twórczości Weissa (1905-1912), m.in. Renia w drzwiach 1908-1909, wykonano także nieniszczącą analizą składu chemicznego pigmentów przy użyciu fluorescencyjnego spektrometru rentgenowskiego µXRF. Pozwala on na detekcję powierzchniową pierwiastków chemicznych w sposób całkowicie bezinwazyjny i bezkontaktowy.

Wykonane badania stanowić będą podstawę wniosków na temat technicznych i technologicznych cech malarstwa Wojciecha Weissa, a zarazem materiał porównawczy dla konserwatorskiej analizy twórczości innych artystów przełomu XIX/XX wieku.

1

2 

partage         traku         muzeum krakow         palac w
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa 
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12

tel:    +48 605 720 617 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook 
logotypy stopka  wszyskie prawa zastrzeżone.
copyright 2017 by Fundacja Weissa
Tworzenie i projektowanie stron
strony internetowe - hauerpower Krakow