fundacja weiss logo
FUNDACJA MUZEUM WOJCIECHA WEISSA
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12
tel. +48 605 720 617
strona główna | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

informacje partageplus

Józef Sperling (1884-1949) - Entrepreneur and Innovator
Katarzyna Łomnicka

The calls for the renewal of crafts which emerged in Europe at the end...
> więcej
W pałacu Tyszkiewiczów na Zatroczu na Litwie, w najbliższym sąsiedztwie historycznych Trok, została otwarta wystawa „MIŁOŚĆ I CZAS. Malarstwo...
> więcej
ZAWSZE MŁODA! POLSKA SZTUKA około 1900
wystawa sztuki Młodej Polski otwarta została na I piętrze w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum...
> więcej
droid


Bardzo często zdarza się, że dzieła sprzedane przez artystów, często po wielu latach, osiągają na rynku wtórnym o wiele wyższe ceny od tych, które oni otrzymali. Prawodawcy, chcąc w sposób dodatkowy zabezpieczyć interesy twórców wprowadzili więc mechanizm prawny pozwalający im, lub ich spadkobiercom na partycypację w zyskach pochodzących z późniejszego handlu ich dziełami, tzw. droit de suite.

W Polsce mechanizm ten ujęto w art. 19-195 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tymi przepisami, twórcom lub ich spadkobiercom przysługuje wynagrodzenie w formie odpowiedniego, wyrażonego procentowo udziału w cenie, jaką uzyskano za dzieło w wyniku jego zawodowej odsprzedaży. 

Prawo to dotyczy dzieł stanowiących oryginalne egzemplarze utworów plastycznych lub fotograficznych, lub też rękopisów utworów literackich i muzycznych. Zobowiązanym do zapłaty wynagrodzenia jest osoba dokonująca odsprzedaży – chodzi tu więc zarówno o profesjonalnych marszandów, antykwariuszy, jak i domy aukcyjne. Twórcy lub jego spadkobiercom przysługuje również, w terminie 3 lat od daty dokonania odsprzedaży, prawo domagania się od odsprzedającego informacji niezbędnych do ustalenia wysokości przysługującego im wynagrodzenia. Prawo do wynagrodzenia droit de suite, ze względu na jego cel, którym jest zapewnienie udziału w zyskach wyłącznie określonym osobom – osobiście związanym z dziełami, nie podlega przeniesieniu ani zrzeczeniu, tj. nie można go odsprzedać innej osobie, ani się go zrzec (co nie znaczy, że nie można go po prostu nie wykonywać). Jednocześnie należy pamiętać, że prawo to, jako prawo autorskie o charakterze majątkowym, wygasa 70 lat po śmierci twórcy.
partage         traku         muzeum krakow         palac w
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa 
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12

tel:    +48 605 720 617 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook 
logotypy stopka  wszyskie prawa zastrzeżone.
copyright 2017 by Fundacja Weissa
Tworzenie i projektowanie stron
strony internetowe - hauerpower Krakow