fundacja weiss logo
FUNDACJA MUZEUM WOJCIECHA WEISSA
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12
tel. +48 605 720 617
strona główna | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wydarzenia paint the weiss

paint the weiss


Na przełomie maja i czerwca 2010 roku w przestrzeni miasta Krakowa odbył się cykl happeningów zatytułowanych „Paint The Weiss”. Krakowianie i turyści pod okiem studentów krakowskiej ASP (Natali Buchty, Moniki Marchewki, Katarzyna Pastuły, Alicji Zielińskiej i Piotra Pietrzaka) i innych uczelni (Justyny Kadłubickiej i Tanity Ciesielskiej), na nowo malowali słynne obrazy Weissa. Na dużych podobraziach o wymiarach 180x270 cm, motyw zaczerpnięty z oryginału był wkomponowywany we współczesną scenerię Krakowa. Uczestnicy happeningu wzbogacali go o elementy zaobserwowane w najbliższym otoczeniu, czy też wydobyte z zasobów wyobraźni. Nowa wersja „Muzykantów na moście” (z 1904 r) powstawała na Bulwarach Wiślanych, „Maki” (z 1902-03 r) zostały usytuowane w Parku Jordana, a w przypadku „Pocałunku na trawie” (z 1899 r) łąkę w Strzyżowie zastąpiły krakowskie Błonia. „Demona” (z 1904 r) malowano przed kultową kawiarnią krakowską Vis à vis na Rynku Głównym a przed Galerią Krakowską na placu dworcowym powstała nowa wersja pięknego portretu „Rodzice przy mapie” (z 1913 r). Na placu Matejki, na tle Akademii ustawiono płótno, na którym po kilku godzinach Piotr Pietrzak wykreował postać starca, pochodzącego z obrazu „Ecce Homo” (z 1934 r). W ten sposób dzieła należące do tradycji tzw. sztuki muzealnej trafiły (w najlepszym tego słowa znaczeniu) na ulice.

Sztuka wysoka, dostępna zazwyczaj w chłodnej, izolowanej przestrzeni sal wystawowych, wyszła na zewnątrz, otworzyła się na szeroki krąg odbiorców. Mógł się z nią zetknąć każdy – zarówno miłośnicy malarstwa, stali bywalcy muzeów czy galerii, jak i osoby, które na codzień nie mają do czynienia ze sztuką, w tym również małe dzieci. Wyjęcie obrazów Weissa z kontekstu muzealnego pozwoliło na ciekawą konfrontację, zderzenie dzieł należących do kanonu historii sztuki ze współczesnym, przypadkowo napotkanym odbiorcą, który mógł nie tylko na te obrazy patrzeć, ale także ingerować w ich materię. Przeniesienie poszczególnych motywów na płótna o dużym formacie i umieszczenie ich w publicznej przestrzeni, interakcja z przechodniami, połączenie starego z nowym, dało możliwość świeżego spojrzenia na obrazy utrwalone w świadomości zbiorowej.

Dzieła te, pozbawione sakralizującego kontekstu muzealnej sali, doskonale broniły się wrzucone w wir codzienności miasta. Uniwersalny, ogólnoludzki charakter prac Weissa, nie posiadających narodowego, polskiego „nalotu”, sprawił, że stały się one zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy, niezależnie od kraju pochodzenia.


Spotkanie z dziełami Weissa w przestrzeni Krakowa, wspólne ich malowanie ze studentami przede wszystkim Akademii Sztuk Pięknych, którzy z wielkim zapałem zaangażowali się w projekt, miało na celu nie tylko przypomnienie postaci tego wybitnego artysty w ramach obchodów Roku Wojciecha Weissa, ale także promowanie idei powstania Muzeum Wojciecha Weissa, o które niestrudzenie zabiega Fundacja.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu studentów animacji kultury UJ: Kingi Switzer, Mariusza Drzewickiego, Agaty Sulmy, Eweliny Wilk i Weroniki Ćwik.
K. S.

Zobacz mapę:Zobacz galerię:partage         traku         muzeum krakow         palac w
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa 
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12

tel:    +48 605 720 617 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook 
logotypy stopka  wszyskie prawa zastrzeżone.
copyright 2017 by Fundacja Weissa
Tworzenie i projektowanie stron
strony internetowe - hauerpower Krakow