fundacja weiss logo
FUNDACJA MUZEUM WOJCIECHA WEISSA
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12
tel. +48 605 720 617
strona główna | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
weiss kalendarium
Józef Sperling (1884-1949) - Entrepreneur and Innovator
Katarzyna Łomnicka

The calls for the renewal of crafts which emerged in Europe at the end...
> więcej
W pałacu Tyszkiewiczów na Zatroczu na Litwie, w najbliższym sąsiedztwie historycznych Trok, została otwarta wystawa „MIŁOŚĆ I CZAS. Malarstwo...
> więcej
ZAWSZE MŁODA! POLSKA SZTUKA około 1900
wystawa sztuki Młodej Polski otwarta została na I piętrze w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum...
> więcej
W pałacu Tyszkiewiczów na Zatroczu na Litwie, w najbliższym sąsiedztwie historycznych Trok, została otwarta wystawa „MIŁOŚĆ I CZAS. Malarstwo Wojciecha Weissa i Aneri”

Wystawa „Miłość i czas” to kolejna wielka aranżacja malarstwa polskiego artysty Wojciecha Weissa i jego żony Aneri w Pałacu Tyszkiewiczów na Zatroczu. 

W 2009 roku wystawa ich dzieł „Piękno do mnie przyszło…” była głównym elementem inaugurującym to wspaniałe miejsce. Odwiedziły ją rzesze zwiedzających, była wielkim sukcesem medialnym. Dzisiaj twórczość obojga artystówpowraca do Zatrocza w kontekście szerszym, który symbolicznie moglibyśmy nazwać drogą „z domu do domu”.

Malarstwo artystów prezentowane jest w otoczeniu tego, co kochali, wśród tego, co budowało ich przestrzeń intymną, prywatną. Dzieła Wojciecha Weissawchodząw dialog z obrazami żony Aneri (Reni), wtapiająsię w scenografię zbudowaną z elementów które stanowiły niegdyś ich dom.

Po wystawie prowadzą nas archiwalne fotografie, które zbliżają czas sprzedstuleciado czasu naszej rzeczywistości. I chociaż dzieła malarskie, które wyszły spod pędzla czołowego symbolisty i kolorysty początków XX wieku, są osią ekspozycji, to jednak po salach pałacu – po pokojach mieszkalnych, prowadzi nas kobiecą ręką jego żona. Odsłania sekrety dziecinnego pokoju, rozświetlonej słońcem sypialni, czy intymnej przestrzeni swojego gabinetu. Stylistyka wnętrz w duchu Ludwika XVI i biedermeieru przeplata się z dziełami artystów, na nich odnajdujemy też rekwizyty przywołujące historyczne funkcje kolejnych pokoi mieszkalnych.A obok dzieł sztuki odnajdujemy na wystawie takie detale, jak wyposażenie łazienki czy też dziecięce zabawki.

Oba domy Weissów i Tyszkiewiczów żyły swoją pełnią w pierwszych dekadach XX wieku, zapełniały się podobnymi meblami, książkami, pamiątkami. Obaj gospodarze – Weiss w Krakowie a Tyszkiewicz na Zatroczu, oparli projekty swoich rezydencji o francuski, klasycyzujący pałac Petit Trianon. Obecna wystawa daje nam niepowtarzalną okazję do przywołania autentycznego życia w domu, którego piękny duch trwa nie zważając na zawirowania historii.
Projekt takiej rekonstrukcji możliwy był dzięki wsparciu ze strony Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz finansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. 
partage         traku         muzeum krakow         palac w
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa 
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12

tel:    +48 605 720 617 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook 
logotypy stopka  wszyskie prawa zastrzeżone.
copyright 2017 by Fundacja Weissa
Tworzenie i projektowanie stron
strony internetowe - hauerpower Krakow