fundacja weiss logo
FUNDACJA MUZEUM WOJCIECHA WEISSA
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12
tel. +48 605 720 617
strona główna | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wydarzenia szlak ww

szlak ww


KALWARYJSKI SZLAK WOJCIECHA WEISSA


Zapraszamy na szlak Wojciecha Weissa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli.

Pętla A
prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic. Polecana jest dla turystów zmotoryzowanych. Czas zwiedzenia całej pętli wynosi ok. 120 minut.
Rynek – Dom Rzemiosła – Dom Wojciecha Weissa – Figura św. Floriana – ZEBRZYDOWICE: cmentarz parafialny – kościół pw. św. Michała Archanioła – Konwent O.O. Bonifratrów p.w. św. Floriana – KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: stacja kolejowa Kalwaria Zebrzydowska – Rynek.

Pętla B
zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa na kalwaryjskich dróżkach. Jest to trasa piesza, trwająca ok. 90 minut.
Rynek – Klasztor O.O. Bernardynów – Ratusz Piłata – Most na Cedronie – Góra Ukrzyżowania – Klasztor O.O. Bernardynów
pobierz tablice z mapami


WOJCIECH WEISS W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ 

Wojciech Weiss pojawia się w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz pierwszy w 1904 roku, aby sfinalizować transakcję zakupu domu dla swoich rodziców, którzy po 25 latach tułaczki emigracyjnej w Rumunii, powrócili na stałe do kraju. Artysta zaczyna łączyć od tej pory ożywioną działalność twórczą i pedagogiczną z długimi pobytami w starym domu otoczonym sadem położonym u podnóża klasztoru. Z tęsknoty za wsią i czystą, nieskalaną naturą, w Kalwarii rodzi się najbardziej prześwietlony słońcem okres twórczości Weissa, zwany „białym” (1905-1912). Czerpie wtedy obficie z doświadczeń sztuki francuskiej, a przede wszystkim z malarstwa impresjonistów. Powstają kompozycje o zmatowiałej, rozbielonej tonacji, malowane we wnętrzu kalwaryjskiego domu z portretami najbliższych, widoki przez otwarte okna na rozsłoneczniony sad, stare jabłonie, kwiaty rosnące na przydomowych grządkach, szklane kule będące dekoracją ogrodu. W latach późniejszych paleta artysty nasyci się intensywną kolorystyka, zbliżając jego twórczość do dzieł Cézanna...
pobierz przewodnik

partage         traku         muzeum krakow         palac w
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa 
31-014 Kraków, ul. Sławkowska 12

tel:    +48 605 720 617 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook 
logotypy stopka  wszyskie prawa zastrzeżone.
copyright 2017 by Fundacja Weissa
Tworzenie i projektowanie stron
strony internetowe - hauerpower Krakow